Дрезден, 13 лютого

Чудові новини про блокування неонаци-маршу у Дрездені нагадали, про те що восени 2009 року їздила до східної Німеччини, у тому числі, до Дрездена, вивчати досвід протидії правому екстремізму. Деякі фото з поїздки викладу.

Напередодні 13 лютого 2009 року німецькі антифашисти звертались з закликом до солідарності й до російськомовних колег. Втім, прикро, що цього року анти-заходи залишились поза увагою в російсько- й українськомовному сегменті онлайн-активізму зокрема. Тож послуговувались лише німецькомовними банерами-)

Такі мої нотатки з нашої зустрічі з паном Крістофом Вілепом, керівником Бюро Фонду Ф. Еберта у Саксонії:

Фотографии в альбоме «Germany, Nov 09» vesny-olga на Яндекс.Фотках

(на першому фото пан К. Вілеп поруч з подарованим українцями прапорцем-)

Ситуація у Саксонії щодо правого екстремізму (1), ситуація у Дрездені(2), причини й настрої у німецькому суспільстві (3), заходи з подолання екстремізму.

(1)Три групи-партії у Саксонії НПД (Нац-дем партія ФРН, пан Валеп каже, вони відіграють ключову роль і є серед цих груп найвпливовішими), ДВУ, так звані вільні групи, не політичні партії, угруповання, які дотичні до правого екстремізму. Політпартії претендують і на державне фінансування. Є і прихильники у суспільстві, партія грає на таких почуттях – ворожість до іноземців, серед них є і робітники і лікарі. У партій є й приховані контакти з екстремістськими угрупованнями, політ партії використовують послуги цих груп, їх використовують в якості охоронців на заходах. Ці «активісти» використовують і свастику, тому як правило, вони не є членами партій, бо партії публічно не можуть собі цього дозволити. Вони не є маргіналами, на жаль це явище досить глибоко проникло у суспільство, каже пан Крістоф Валеп. Не слід забувати, що на виборах до Ландтагу Саксонії за НПД 2009 року проголосувало 6 відсотків виборців, хоча 2004 року таких було 9 відсотків. Серед молодих чоловіків 18-24 років кожен 5ий обрав НПД (екзит-поли, соціологічні репрезентативні опитування). Чим вищий рівень освіти, тим менший вісоток виборців у правоекстремістських партій. Тим часом праві екстремісти мають дуже високий рівень представництва у районних радах (крайстагах), на рівні громад, у місцевих радах.

(2) 13 лютого у день бомбардування (американцями та англійцями) у часи Другої світової, неонацисти у Дрездені влаштовують марші. Від 6 до 10 тисяч людей беруть участь у марші. І організовують це так, що юридичними заходами дуже важко впливати. Це дійсно є проблемою, адже у Дрездені ситуація інша, ніж у Лейпцигу чи у Мюнхені, тому що використовуються настрої у громадському суспільстві.

(3) Правий екстремізм, каже пан Вілеп – це загально німецький феномен, але пе у Саксонії є більш помітним, адже є неприкритим, більш схильним до насильства. Одна з причин – високий рівень безробіття, острах зазнати неуспіху по всих соціальних проявах життя. Також не дуже розвиненими є інститути гром. суспільства. Заходи чи робота з молоддю у сільській місцевості не фінансується, це теж є причиною. І відсутність громадського активізму громадського суспільства, бажання щось робити для загального блага, для своєї громади. Причина у Східній Німеччині – відсутність досвіду співжиття з іноземцями, на відміну від Західної Німеччині, тому є й ірраціональні побоювання у суспільстві.

Весь час точиться дискусія стосовно можливої заборони НПД партії, каже Крістоф Вілеп. Соціал-демократи вважають, що слід заборонити.

На моє питання, «що роблять до 9 листопада у Саксонії?», пан Валеп відповів так:

— Дата 9 листопада у суспільній свідомости у Дрездені поступається даті 13 лютого. Треба щоби зрозуміли – якщо будуть згадувати 9 листопада, то може й не буде у Дрездені 13 лютого. У Синагозі місцевій пам’ятна акція проходить щороку до 9 листопада – беруть участь близько 200 осіб.

До речі, Бюро видало у Саксонії брошуру «Роль ЗМІ для подолання правого екстремізму». Думаю, було би добре посібник перекласти й українською мовою.

Й осьо трохи краєвидів — Дрезден, Шверін (замок), Росток (листопад 2009 року)

Фотографии в альбоме «Germany, Nov 09» vesny-olga на Яндекс.Фотках

Дрезден, 13 лютого — 2

Продовжимо.

Мали бесіду у Дрездені й з Даніло Ціменом та Штефеном Робертом, громадська ініціатива “Netzwerk Demokkratie und Courage”.Тема: „Громадські ініціативи з підтримки толерантності».

Хлопці працюють у школах. Говорять про расизм і стереотипи. Пізніше вирішили робити щось щодо правого екстремізму – неонацизму. Організація працює в 11 землях, Даніло Цімен – керівник Дрезденського осередку організації «Мережа задля демократії та відваги».


Посмотреть на Яндекс.Фотках

Близько 300 активістів (вони навчались бути тренерами на семінарах громадської орг.-ції) є, які ходять до шкіл у Дрездені і розповідають про толерантність. Щороку є певна концепція таких уроків і з такою пропозицією члени орг-ції звертаються до вчителів у школах. У Саксонії є державна програма «Відкриті для світу» і звідти фінансування діяльності на рік. Школярі самі організовують дні толерантності і запрошують представників організації провести уроки, адже, каже Даніло, чи не в кожній школі є проблеми з нацизмом, адже у Дрездені часто самі школярі помічають, що є молодь з нацистською символікою у школі. Часто 13 лютого нацисти проходять повз Синагогу у своєму щорічному марші. Це заважає учням, з одного боку школярі вивчають у школі про Шоа, а з іншого бачать антисемітизм 13 лютого. Часто такі уроки у школах – дні демократії і толерантності проходять до 13 лютого. Серед об’єктів нападів неонацистів вже з’являються й профспілкові активісти.
Якщо підписуються більше 80 відсотків учнів проти расизму – то цій школі надають статус «Школа проти расизму». Це все німецька програма, якою хлопці також опікуються у Саксонії. В одній такій школі у Ростоку ми побували (Hundertwasser Gesamtschule Rostock, Starnberger Str. 10)

Фотографии в альбоме «Germany, Nov 09» vesny-olga на Яндекс.Фотках

Ще гарне слово для стереотипу – «кліше». Кліше стає проблемою, коли перетворюється на упередження, стереотипи. Оціночне судження закладається в упередження. Наступний елемент – дискримінація, яка має певні впливи на особистість.

Коли говорять про питання дискримінації, то показують короткометражний ігровий фільм «Чорний водій». Сюжет: темношкірий хлопець у трамваї. Жіночка висловлює упередження. Їх використовують тренери для дискусії – обговорюють кожен стереотип. Наводять факти проти цих упереджень. У кінці питання – так хто чорний пасажир? (гра слів). Цей фільм маю, щоправда німецькою мовою.

Не могла не поцікавитись у активістів:

— Чи очікуєте 13 лютого 2010 року на такий марш?

Дістала таку відповідь:

— Часто 13 лютого нацисти проходять повз Синагогу у своєму щорічному марші. Це заважає учням, з одного боку школярі вивчають у школі про Шоа, а з іншого бачать антисемітизм 13 лютого. Часто такі уроки у школах – дні демократії і толерантності проходять до 13 лютого. Тренери організації 13 лютого намагаються організовувати у Дрездені заходи проти правого екстремізму. Наприклад розміщують величезний транспарант «Жодного сексу з нацистами».

Коли 5 тис неонаци збираються у одному місті, то для їх опонентів дуже важко щось організовувати проти. Приблизно 3 тисячі з’їжджаються з усієї Німеччини. Офіційною причиною неонаци називають – День пам’яті за загиблими під час бомбардування 13 лютого. І це є певна маніпуляція, каже Даніло. — Ми проводимо такі заходи, але ані міська влада, ані поліція не дуже йдуть назустріч, бо не хочуть конфронтації, конфліктів.

І завершимо фото постера на одному з офісів у Ростоку:

Фотографии в альбоме «Germany, Nov 09» vesny-olga на Яндекс.Фотках

Дрезден, 13 лютого — 3

Продовжимо-)

По такій чудовій події, як блокування ходи неонацистів у Дрездені 13 лютого 2010 року, триває моя оповідь про настрої у Саксонії напередодні.

Бесіда з Хенінгом Хоманом, депутататом Ландтагу.

Tема: „Парламентська робота з питань протидії расизму та правому екстремізму“

Отже, Хенінг Хоман, депутат Ландтагу, входить до фракції соціал-демократичної партії, вперше обраний до Саксонського земельного парламенту (30 років).

Його коло питань – подолання правого екстремізму та молодіжна політика. Пан Хоман: «Проблема – не ті, кого обирають, а проблему становлять ті, хто обирає, хто має такі фобії. Намагаємось зробити так, щоби парламентська трибуна не булла надана для неонацистської пропаганди. Намагаємось зробити так, щоби всі демократичні партії у парламенті об’єднувались для протидії правому екстремізму – це і консерватори, і радикальні ліві, і вільні демократи, і соціал-демократи, і зелені.»

Якби поцікавитись – «Чи не забагато іноземців проживає у Саксонії?», то близько 70 відсотків відповіли би ствердно, попри те, що їх насправді близько 3 відсотків. НПД є і в Ландтазі висловлюються расистські, говорили й про Голокост. СПД вважає що такі вияви ворожнечі чи акції слід задокументувати і зробити надбанням громадськості. І у щоденних популярних газетах у Дрездені виходять такі матеріали з проявами ненависті. Каже що опоненти називання проблеми проблемою говорять що псується імідж землі — не прийдуть інвестори, тощо.

Пан Хоман каже, що досить важко карати депутатів за прояви неонацизму, адже ті захищені імунітетом.
Федеральний уряд дає 19 млн євро на рік + земельні бюджети – 3 млн євро у Саксонії на державні та регіональні програми підтримки культурних ініціатив щодо толерантності, проти неонацизму. 16 земель, серед них лише у двох Ландтагах є зараз НПД. Саксонія стала першою землею, яка зробила власну земельну програму – подолання екстремізму.

Моє одвічне питання:

— Чи очікуєте 13 лютого 2010 року на такий марш? Що депутати планують робити?

— Право на вільне зібрання і вільне висловлення думки особливо захищене у Німеччині, тому й важко заборонити проведення неонацистських маршів. Заборонити хочуть зазвичай консерватори, але не соціал-демократи, які вважають, що треба змінювати свідомість.

— Тож якщо більшість це консерватори у Саксонії чи можна очікувати, що турбуючись про безпеку 13 лютого 2010 марш буде заборонено? Чи поліція чи бургомістр? У чий компетенції? Вплив бідності і безробіття в Україні на зростання молодіжного правого екстремізму – досвід і погляд з Німеччини?

— Хоман: Є теза, що правий екстремізм живиться економічними негараздами у ФРН, але це умовно.
Навіть якби все економічно було гаразд, правий екстремізм все одно був би, є цілий букет причин. Має бути демократична культура. Расистські упередження чи антисемітизм йдуть не від бідності, а є навіть серед забезпечених прошарків населення у Німеччині, особливо у східній Німеччині є низький рівень поки що (!!!) сприйняття демократичного ладу. І є розчарування, мрії не виправдались у східній Німеччині у демократичних змінах, розчаровані, тому й є живлення для правого екстремізму. У Західній Німеччині на відміну економічне піднесення і розвиток демократії співпали. Інші фактори також є важливими, так само як соціальні чинники.
Карати можуть лише за заперечення Голокосту чи за розпалювання ворожнечі.

На фото матеріали анти-НПДшної молодіжної соціал-демократичної кампанії «Правий тупик»:

Фотографии в альбоме «Germany, Nov 09» vesny-olga на Яндекс.Фотках

Ще еко-торби з Копенгагена

Відшукала світлини торб, які бачила у Копенгагені під час Конференції ООН зі зміни клімату:

Фотографии в альбоме «Неразобранное в cop15ua» vesny-olga на Яндекс.Фотках

Фото еко-торб, що побачила у Копенгагені, вже викладала. Остання гарнюня тут: http://vesna-liberty.livejournal.com/78575.html

Під час одного з кіноклубів альтернативного Клімат-форуму зустріла хлопця у правозахисній майці:

Фотографии в альбоме «Неразобранное в cop15ua» vesny-olga на Яндекс.Фотках

Сам той кінопоказ був страшенно занудний, та й з технічними проблемами, що мене не може не тішити, як організатора кіноклубу у Києві-))

Напередодні Green Drinks Kyiv #4 — In Love with Nature (16.02)

От запрошують на зустріч гріндрінкерів, і піду, бо давно мала намір. Але пригадуючи альтернативний копенгагенський форум і органік фуд та органік пиво навіть, розмірковую, а чи реально десь в Києві збирати на справжній і за духом, і за вмістом вечір гріндрінкерів?

Водночас з міжнародною Конференцією ООН у «Белла-центрі», в іншому величезному конференц-комплексі DGI-Byen у центрі міста, неподалік залізничного вокзалу проходив й альтернативний офіційному – громадський Klimaforum09.

Під час Клімат-форуму все сміття сортували:

Фотографии в альбоме «Неразобранное в cop15ua» vesny-olga на Яндекс.Фотках

Klimaforum09 організувала широка коаліція данських та міжнародних екологічних рухів і організацій громадянського суспільства. Фотовиставки, відео-арт, покази документальних сттрічок – наукових й правозахисних, з ідеологічним політичним акцентом і без, та з обов’язковими дискусіями з режисерами; музичні концерти й театральні вистави – всі заходи на тему зміни клімату на форумі є безкоштовними й відкритими для всіх охочих. Митці пропагують вегетаріанство чи агрофермерство без пестицидів, активну участь жінок у подоланні наслідків зміни клімату чи волонтерську діяльність, допомогу «кліматичним біженцям» чи боротьбу з корупцією у власній країни, або ж «антиядерний» активізм, як-от у стрічці на прикладі мешканців північної Німеччини.

Klimaforum09 щодня відвідували десятки тисяч людей, програма ж складалась з виступів міжнародних запрошених ораторів, понад 150 відкритих дебатів, 60 виставок, музики, кіно та мистецтва.

Фотографии в альбоме «Неразобранное в cop15ua» vesny-olga на Яндекс.Фотках

Відвідувачі прикріплювали стрічечки, які позначали ту тему, якою цікавиться людина, щоб легше було знайти однокольорових-):

Фотографии в альбоме «Неразобранное в cop15ua» vesny-olga на Яндекс.Фотках

Організатори Кліматфоруму наголошують – представляють інтереси зацікавлених громадян з усього світу й не мають корисливих інтересів, як-от бюрократи, політики, бізнесмени чи державні службовці. Тим не менш, серед учасників, які вільно поширювали агітаційні матеріали, було чимало й політичних активістів — переважно лівих.

Фотографии в альбоме «Неразобранное в cop15ua» vesny-olga на Яндекс.Фотках

Кажуть, що раді бачити вчених, місцевих активістів, вчених, письменників, художників і людей з усіх прошарків суспільства. Особливих зусиль доклали до того, щоб запросити людей з регіонів Азії, Африки, Латинської Америки і Океанії, які найбільшою мірою страждають від зміни клімату. Українськіх кліматичних активістів теж можна зустріти серед відвідувачів Кліматфоруму. На перегляді фільму про Тибет зустріла Антона з руху 350, який у перерві таємничо щез-)

Екоактивіст Андрій Желєзний вважає: «Кожен митець формує певні погляди людей, які є його прихильниками, і він зобов’язаний мати активну життєву і соціальну позицію щодо різних питань, наприклад природоохоронних питань. В світі є така тенденція, що зірки шоу-бізнесу активно долучаються до природоохоронних заходів, пропагуючи таким чином дружній до природи спосіб життя і звертаючи увагу на проблему пересічних громадян».

Під час Клімат-форуму працювали фотовиставки на тему кліматичних біженців, корінних народів…

Фотографии в альбоме «Неразобранное в cop15ua» vesny-olga на Яндекс.Фотках

Можна було й зробити пожертву на будинок для переселених кліматичних біженців:

Фотографии в альбоме «Неразобранное в cop15ua» vesny-olga на Яндекс.Фотках

У роздатковій літературі бачила подеколи й лого Амністії, переважно, коли йшлося про Шрі-Ланку й порушення прав людини там.

Фотографии в альбоме «Неразобранное в cop15ua» vesny-olga на Яндекс.Фотках

Генерал НАТО підкреслив роль України в новій стратегічній концепції Альянсу | Україна | Deutsche Wel

10:54 15.02.2010
Генерал НАТО підкреслив роль України в новій стратегічній концепції Альянсу | Україна | Deutsche Welle | 15.02.2010
Генерал НАТО підкреслив роль України в новій стратегічній концепції Альянсу | Україна | Deutsche Welle |


read more at Vesno

Дрезден, відзначаючи перемогу антифашистів — 4

Отже, як Дрезден і Німеччина шла до 13 лютого 2010 року…(http://vesna-liberty.livejournal.com/82896.html)

Восени 2009 року мала нагоду поспілкуватись ще з Міхаелем Натке, Бюро з питань культури Землі Саксонія.


Посмотреть на Яндекс.Фотках

Пан Натке розповів про структуру організацій, які у Саксонії займаються правим екстремізмом. У служби з захисту Конституції у Саксонії є дані що кількості неонацистів у Саксонії. Але Нітке вважає, що членів неонаци-груп є набагато більше, ніж зафіксовано. Є статистика – кількість інцидентів порівняльна – офіційні дані та дані громадських організацій. У ГО – втричі більше таких фактів зафіксовано.

Натке каже – що коли поліції стає відомо про неонацистський концерт, які є частими у Дрездені, поліція мусить зупинити такий захід (на підставі указу земельного уряду, який зобов’язує поліцію піти на такий захід і взяти на облік відвідувачів і виконавців). Заявки на такі концерти часто подаються земельними депутатами від NPD які мають імунітет і поліція не може заборонити такий концерт або проходять на приватній території. На концертах неонацистів зазвичай у середньому близько 185 учасників, каже Натке. У НПД також є молодіжка – молоді націонал-демократи. Такі концерти часто проходять у Польщі чи Чехії.

Моє питання:

— Що роблять щодо 13 лютого?

— Під час такого маршу, каже Натке, бомбардування Дрездена прирівнюється до Голокосту. Також є, каже Натке ще одна демонстрація у Дрездені щосерпня на честь Рудольфа Гесса. Його неонацисти вважають мучеником, як стверджують, його вбили у в’язниці у 1987 році. Ще є тема для вуличних демонстрацій неонацистів – вимога смертної кари за педофілію. Неонацисти у Дрездені борються і «за вулицю» і «за голови». Також за парламентську трибуну як рупор для трансляції своїх ідей. Також неонацисти й НПД проводять фестиваль «День Саксонії» — там і партійці і неонацисти з угруповань, таких є кілька тисяч відвідувачів Фестивалю.

***

Спілкувалась й з громадськими активістами з Орг-ції або ж об’єднання «Акція громадянська відвага» у невеличкому містечку Пірна (неподалік Дрездена). А саме — Том Waurig (вивчає політологію у технічному університеті Дрездена, Dr. Judith Brombacher – голова правління орг-ції. Пірна співпрацює з АВО.

Показав презентацію, де є фото угруповання тамтешніх скінхедів, де один чоловік не закривав обличчя – це депутат НПД міської ради.

Ці активісти з Пірни облять зустрічі зі свідками, з тими хто пережив Голокост, запрошують на зустрічі до школярів та інших аудиторій. У часи Другої світової у Пірні у таборі були досліди з евтаназії, й активісти роблять акції щодо вшанування пам’яти. Також освіта, готують мультиплікаторів. Готуть друковані матеріали щодо символіки неонацистської. Проводять вечори з демонстрації фільмів і дискусії зі свідками тих подій, про які оповідається у фільмі.

— Де поширюється листівка щодо символів?

— Том Waurig: Це вже 6 те видання такої листівки. На замовлення вчителів шкіл по всій Німеччині, поліції, соціальним працівникам, правозахисні асоціації, на тренерів з прав людини. Ці символи є забороненими до використання, і у листівці написано навіть який вид заборони є, чи це штрафи, і за якою статтею.

Українці у Шверіні

Гарні враження й від відвідин Німецько-російського центру «Контакт» у містечку Шверін у східній Німеччині восени 2009 року (Deutsch-Russisches Kulturzentrum Kontakt, Dreescher Markt 2). Туди на різні зустрічі й заходи, за юридичною консультацією чи по соціадьну допомогу приходять й українці.

Очолюють добру справу — ентузіасти Юрій та Елізабет Карасьови:

Фотографии в альбоме «Germany, Nov 09» vesny-olga на Яндекс.Фотках

Ті українці, що прийшли на зустріч з нами — всі — громадяни України, з різних причин вже не хочуть змінювати громадянство. Дехто родом з Одеси чи Дніпропетровська.

Фотографии в альбоме «Germany, Nov 09» vesny-olga на Яндекс.Фотках

У «Контакті» працюють не лише з людьми похилого віку. Навесні хочуть започаткувати навчальні курси для молодих російськомовних жінок у Шверіні. З тим, аби працевлаштувати. Серед тих 60 осіб, яким так допоможе «Контакт» чимало й українок.

Лютий не такий вже лютий в Ужгороді.

Фотографии в альбоме «Закарпаття. Ужгород. 010» vesny-olga на Яндекс.Фотках

А ще люблю сходи, дороги і доріжки, помилуйтесь лишень:

Фотографии в альбоме «Закарпаття. Ужгород. 010» vesny-olga на Яндекс.Фотках

Відчинені двері і дзвони:

Фотографии в альбоме «Закарпаття. Ужгород. 010» vesny-olga на Яндекс.Фотках

«Чинні» радянські таблички:

Фотографии в альбоме «Закарпаття. Ужгород. 010» vesny-olga на Яндекс.Фотках

і різне:…

Фотографии в альбоме «Закарпаття. Ужгород. 010» vesny-olga на Яндекс.Фотках

Хочу ще-)

«Гендерні курси в українській освіті – лише на користь демократії» | Україна | Deutsche Welle | 18.0

10:02 18.02.2010
«Гендерні курси в українській освіті – лише на користь демократії» | Україна | Deutsche Welle | 18.02.2010
«Гендерні курси в українській освіті – лише на користь демократії» | Україна |


read more at Vesno