Рівні можливості для чоловіків і жінок — передумова успіху компанії

Рівне представлення жінок та чоловіків у керівництві, гнучкий графік роботи і фінансова допомога для працівників з дітьми – цим, за оцінками експертів проекту ЄС, можуть похвалитись переможці конкурсу для роботодавців.

Найкращі українські підприємства з протидії дискримінації та поєднання роботи та сім’ї назвали у четвер у Києві. В рамках конкурсу «Рівні можливості: найкращий роботодавець 2011» нагородили переможців в кожній із чотирьох категорій в залежності від кількості працівників — АТ «СКФ Україна», Британська Рада в Україні, Ernst & Young – Україна, «Водний Лабіринт». Спеціальну категорію «Найкраще підприємство для родини» отримали ТОВ «НІБУЛОН» та Ernst & Young – Україна.

Директорка кадрового департаменту Ernst & Young – Україна Марина Захар’їна розповідає, що минулого року, аби створити середовище, в якому жінки могли б якнайповніше розкрити свій потенціал, запровадили «Програму підтримки співробітниць, що мають дітей до 14 років»: «Зокрема, є можливість використати одну годину протягом робочого дня (п’ять годин на тиждень) на свій розсуд, гнучкий робочий графік, додаткову оплату днів у зв’язку із відсутністю на роботі через хворобу дитини».

«Ми запрошуємо не чоловіків або жінок, а таланти»

Як розповіла Deutsche Welle координаторка Програми рівних можливостей та прав жінок в Україні ПРООН Лариса Кобелянська, яка оцінювала заявки компаній у складі журі конкурсу, назви компаній експертна комісія не бачила під час розгляду заявок. За словами Кобелянської, хоча бізнес і орієнтований на прибуток, але інвестиції в людей теж принесуть в майбутньому користь. У цьому впевнений і партнер PricewaterhouseCoopers Україна В’ячеслав Власов. Його компанія стала фіналістом конкурсу. «Ми запрошуємо працювати не чоловіків чи жінок — нашими співробітниками стають перш за все таланти, і ми надаємо значну підтримку в їх особистісному та професійному розвитку», — наголошує Власов.

Гарною справою Лариса Кобелянська називає створення дитсадочків при підприємствах — так мама і тато, які мають освіту і кваліфікацію можуть працювати, а не сидіти вдома, через те, що немає місць в звичайних дитсадках. І додає що мірилом гендерної рівності на роботі можна вважати й те, чи надають можливості гнучкого графіку обом батькам, а не лише жінці, як часто буває. «Не очікувала, що в компаніях вже є чоловіки, які беруть відпустки для догляду за дитиною, хай це й поодинокі випадки, але це теж критерій успішності компанії в соціальному сенсі й привабливості для працівника» — ділиться враженнями координаторка Програми рівних можливостей ПРООН.

Краще, коли співбесіду проводять чоловік і жінкаКраще, коли співбесіду проводять чоловік і жінкаКраще, коли співбесіду проводять чоловік і жінка

Рівноправний конкурсний відбір на роботу

Експертка проекту ЄС «Права жінок і дітей в Україні — комунікаційний компонент» Тамара Марценюк розповіла, що учасники конкурсу подавали різноманітну інформацію, а не просту кількість жінок і чоловіків на підприємствах, як часом вважають. Передусім йшлось про рівне представлення жінок та чоловіків у керівництві, брали до уваги забезпечення гендерної рівності під час працевлаштування й на робочому місці. Окремий блок питань стосувався попередженню сексуальних домагань на робочому місці. «І наостанок — це рівні можливості жінкам і чоловікам щодо поєднання професійних та сімейних обов’язків. Як бачимо, майже усі питання стосувалися дотримання роботодавцями Закону України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків», ухваленого у 2005 році, який містить окремий розділ про гендерну рівність на ринку праці» — додає Марценюк.

За словами Лариси Кобелянської, деякі компанії відверто вказували, що цікавляться в жінок їх сімейним статусом й планами щодо народження дітей. Лише ті, кого приватне життя працівників не цікавило – отримували високі бали журі. Експерти проекту ЄС посилаються на дослідження одного з міжнародних кадрових порталів, яке показало — кожна п’ята пропозиція на ринку праці України містить вимоги щодо статі кандидата.

У 2011 році в 10,9% вакансій роботодавці віддавали перевагу чоловікам, а 8,2% — жінкам. Кількість вакансій для чоловіків на посади вищого менеджменту складає 17,20%, в той час, як подібних пропозицій для жінок вдвічі менше — 8,30%. Найбільше вакансій для жінок у таких сферах як адміністративний персонал, управління персоналом, бухгалтерія та фінанси.

Авторка: Ольга Веснянка

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*